zpět

Žijete podle ájurvédy? Vařte s naším kořením a starobylá ájurvédská kuchyně vás bude bavit!

 Jste milovníky ájurvédy?

Brouzdáte po internetu a hledáte vše o ájurvédské kuchyni, koření či receptech?

Pátráte po ájurvédském koření nebo ještě ani nevíte, jak se koření v ájurvédě rozděluje? Ať už jste této kuchyni  již propadli nebo se v ní teprve hledáte, jste tu správně.

HORŠÍ ZPRÁVA - Doba čtení je cca 10 minut tak si na to udělejte klid a pohodu.

DOBRÁ ZPRÁVA - Když se dočtete až na konec, budete vědět, jak a které koření používat v ájurvédské kuchyni. A navíc také to, jak ochutit jídlo tak, abyste vytvořili výživný a plnohodnotný pokrm podporující vaše zdraví. 

PÁR PRINCIPŮ ÁJURVÉDY A  ÁJURVÉDSKÝCH POKRMŮ

 • Ájurvéda není ani zákazová, ani příkazová. Dává nám pouze doporučení zohledňující vlastnosti a individualitu člověka.
 • Ke každému jídlu přistupujte s požitkem a představte si při tom, že v sobě vytváříte harmonii těla, ducha a duše.
 • Při každém jídle sami na sobě sledujte, co vám chutná, dělá dobře, co je pro vás správné a co nikoliv.   
 • Každé jídlo v ústech dobře přežvýkejte a vnímejte, jak doopravdy chutná.
 • Důležitější, než co jíme, je kdy a jak jíme a hlavně v jakém stavu je náš vnitřní oheň agni. Ten je naprosto klíčový. Pokud je náš agni příliš slabý, silný či nepravidelný, nedokážeme zkonzumovanou potravu zpracovat a získat z ní potřebné živiny..
 • Pamatujte na to, že pokrmy v ájurédské kuchyni nejsou často žádné „fusion“ jídla,ale často jsou vlastně velice jednoduché a jednotvárné.
 • Také pamatujte – pokrmy vařené jsou z pohledu ájurvédy lépe stravitelné než syrové. Proto v ní najdete recepty tzv. studené kuchyně v mnohem menší míře. Pokud jsou však pokrmy vhodné pro stav našeho trávícího ohně a ješte k tomu jsou i lákavé a chutné, je to ideální.
 • Jídla nemá být ani moc, ani málo. Doporučuje se jíst 2x či 3x denně.
 • Potraviny mají svým potenciálem působit NE ve vzájemném rozporu,ale společně .Není také dobré jíst ve shonu, ale ani jídlo zbytečně protahovat. 
 • Při jídle se soustřeďte čistě na jídlo. Sledování televize, mobilu, atd. nám s harmonií těla moc nepomůže.
 • V ájurvédě platí, že jíme na prázdný žaludek a jíme jídlo, které vyhovuje našemu emočnímu a mentálnímu temperamentu.

ROZDĚLENÍ KOŘENÍ V ÁJURVÉDĚ

Ájurvédské koření nejsou jen pálivá koření, chilli a kurkuma, které sa nám v mysli spojují především s asijskou kuchyní. Pokud vaříme podle ájurvédskych principů, používame širokou škálu koření a bylín, pričemž vědomě pracujeme s jejich energetickým potenciálem. Koření je v ájurvéde ceněné pro jeho mimořádné účinky na zdraví. Má totiž schopnost ovlivnit nejen sílu našeho trávicího ohně, ale i vlastnosti potravin. A tak potraviny, které mají určitý potencionálně negativní vliv na svého konzumenta, můžeme díky koření ovlivnit pozitívním směrem. To znamená, že si cíleně vybíráme takové druhy koření, které nás podpoří a harmonizují v nás tzv. dóše. Ty jsou tři - Váta, Pitta a Kapha.

Koření se dělí podle svého energetického potenciálu a vlivu na dóše do třech základních skupin..

 1. ZAHŘÍVACÍ, vhodné především pro VÁTU - např. hřebíček, muškátový oříšek a květ, skořice, badyán, bobkový list, pískavice, římský kmín, anýz, kopr a asafoetida
 2. OCHLAZUJÍCÍ, vhodné především pro PITTU - např. kardamom, vanilka, koriandr, fenykl a růže
 3. PÁLIVÉ, vhodné především pro KAPHU - např. kurkuma, zelený a černý pepř, zázvor, hořčice, chilli a cayenské chilli

Ájurvédská kuchyně využívá jak jednodruhová koření, tak kořenící směsi. Směsi jsou jedinečné, originální a nemusí pocházet pouze z Asie. Ájurvédská kuchyně neznamená indická kuchyně, protože ne každý indický pokrm je připravený podle zásad ájurvédy.

NENÍ KOŘENÍ JAKO KOŘENÍ

Víte, jaká je přesná definice slova "koření"?

"Všechny části rostlin, které se používají k dochucování pokrmů a jídel". Ne krystaly soli, zvýrazňovače chuti či jiné chemické látky!

CO VÁM NAŠE KOŘENÍ VE VAŠÍ KUCHYNI PŘINESE?

 • Nové neotřelé chutě, které si doslova zamilujete.
 • Ájurvédská kuchyně je o silných, výrazných, nefalšovaných chutích a těch máme v koření spoustu!
 • Dostanete vždy jen čerstvě namleté a namíchané koření. Zdraví je pro nás i pro vás na prvním místě.
 • Koření, které máte od nás, byste v takové kvalitě těžko sehnali někde jinde.
 • Nikdy od nás nedostanete žádnou chemii ani přídavné látky.
 • Naučíme vás milovat jídlo a vybudovat si k němu kladný vztah.
 • Za těch 13 let, co vyrábíme koření, už víme, že jsme z mnoha milovníků našeho koření udělali i milovníky vaření.
 • S naším kořením jde ruku v ruce pořádná dávka inspirace. Tisíce našich vlastních receptů a tipy, jak s kořením co nejlépe naložit a jak dochutit jídlo.
 • Vaše kuchyně se okamžitě stane nápaditou a pestrou, což oceníte nejen vy, ale i vaši partneři.
 • Víme, že naše koření přivedlo do kuchyně spoustu mužů!
 • Začnete zkoušet, testovat a vaření vás bude bavit.
 • A hlavně… přestanete všude sypat veg*tu 

 

NÁŠ PŘÍBĚH

Chceme a děláme věci JINAK. Před 13 lety si šéfkuchař Davídek uvědomil, že mu na našem trhu něco chybí. Miloval dobré jídlo, ale nemohl si dopřávat koření, protože obsahovalo kvanta soli a chemie. Díky jeho daru kombinovat v hlavě chutě a zkušenostem v kuchyni a ve svých restauracích se ponořil do této myšlenky a vznikly první receptury kořenících směsí pod značkou Davídkovo koření. A tak Česko poprvé spatřilo svět "skutečného koření".

Jsme RODINNÁ FIRMA a vše, co děláme, DĚLÁME S LÁSKOU.

Srdce naší firmy tvoří Davídek a jeho dvě dcery – starší Verunka a mladší Eliška. Jedna pochopila jeho vizi a filozofii a převedla jí v praxi. Vede firmu a zaobírá se vším, co hlavinky tvůrčích géniů nepobírají. Do toho si užívá mateřství s 2 letou dcerkou Jasmínkou. Druhá má po tátovi nadšení pro vaření, koření a miluje jak prodávání, tak pikniky plné jídla a kuchařské show. Jsme obklopeni další kupou lidí, kteří dělají svou práci srdcem a vydávají ze sebe maximum. Jsme všichni na jedné vlně a společně budujeme svět, který jsme si vysnili.

 

PROČ NAŠE KOŘENÍ?

Je to velice jednoduché. Naše koření vyrábíme už více než 13 let. Je to čisté koření, které je naprosto BEZ SOLI A CHEMIE. Navíc koření mícháme vždy jen tolik, kolik zvládneme měsíčně prodat, a proto je koření stále čerstvé a voňavé.

Naše koření je pro dospělé, ale i ty nejmenší. Je BEZLEPKOVÉ a vhodné pro dietáře. Samozřejmostí pak je, že naše koření neobsahuje ani nebylo vyrobeno z komponentů, které obsahují genetickou modifikaci (GMO).

Vše, co lze vypěstovat u nás, odebíráme od českých a slovenských pěstitelů. Hodně surovin pochází také od pěstitelů z celé EU a zbytek se nakupuje na holandské burze, kam se exotická koření dovážejí z Asie, Jižní Ameriky a vlastně z celého světa. Samotné míchání směsí pak probíhá v Česku. Proto vše, co lze, děláme LOKÁLNĚ.

Koření prodáváme zásadně BOZOBALOVĚ. Nikdy jej nenajdete v plastových sáčcích. Prodáváme ho volně ložené. V prodejnách z keramických dóz, na trzích z látkových pytlíků. Můžete si přinést svou vlastní kořenku a nasypeme vám koření přímo do ní. Koření vám připravíme vždy (nejen na e-shopu) do papírového sáčku, který slouží jako transportní, než si doma koření nasypete do kořenky. Pokud kořenky nemáte, můžete si je pořídit přímo u nás i s našimi etiketami.

 

PROČ NAŠE KOŘENÍ PODRUHÉ?

Od našich zákazníků dostáváme často otázky jako "Vím, že je vaše koření vždy bez glutamanu, soli, lepku, GMO a chemie. Ale které koření nebo směsi byste mi doporučili pro ájurvédskou kuchyni?“ nebo „Jaké vaše koření mohu používat na veganskou a vegetariánskou kuchyni?“ či „Milujeme vaši GARAM MASALU - máte ještě jinou směs koření, kterou můžu přidávat na zeleninu, do luštěnin nebo na maso?“. 

 A teď se vám přestavíme! TOP 10 druhů koření a nejvychytanějších originálních směsí, které udělají vaši ájurvédskou kuchyni neodolatelnou.

 

GARAM MASALA

Jsem asi tou nejznámější indickou směsí koření, kterou najdeš skoro v každé indické kuchařce. Jsem lehce prohřívací typ, ale o pálivosti nic nevím - trošku bílého pepře ze mě plamen určitě nedělá. Spíš ve mně ucítíš vůni a nádheru Indie. Cuminu čili římského kmínu a koriandru mám v sobě fakt dost, ale nádhernou vůni mi dává skořice s muškátem, hřebíčkem a špetkou kardamomu. Jsem docela výrazné koření se silnou intenzivní chutí. Nejvíce ti budu asi chutnat v tradičních indických pokrmech jako pilaf, butter chicken, biryani, chicken korma nebo mě použiješ na všechny typy dhalu. Skvěle se hodím k pečené nebo grilované zelenině, luštěninám, rybám nebo kuřecímu masu. Z hlediska ájurvédy zahřeju tvoje tělo a zvýším tvou teplotu, podpořím tvé zažívání, pomůžu vyplavit toxiny a posílit imunitu. Úplně nejvíce si mě užiješ na podzim a v zimě.

ŘÍMSKÝ KMÍN

Říkají mi taky "cumin", bydlím na celém Středním a Blízkém východě, ale doma jsem hlavně v Indii. Mám silnou, intenzivní a aromatickou chuť a rozhodně nejsem ten kmín, co si sypeš do brambor. Jsem typem koření, které jen jemně zahřívá a jsem tak vhodnou volbou pre všechny konstituční typy. Spolu s koriandrem jsem základní surovinou většiny KARI indického typu a GARAM MASALY. Jsem ale velký světoběžník, takže mě určitě najdeš v africké HARISSE či MAROKU ale také ve ŠPANĚLSKÉ a MEXICKÉ KUCHYNI. Skvělou chuť ti vytvořím v grilovaných koftách, pomalu dušené zelenině, humusu, cizrnovém karí, pečeném jehněčím či v polévkách a omáčkách. Pomůžu ti při nadýmaní, silném kašli a vysokém cukru. Spousta lidí mě miluje, spousta ke mně nemůže ani přivonět. Rozhodně jsem ale klenotem celého Středomoří.

ORIENT

Jsem orientální směs z Blízkého a Středního východu, Perského zálivu a východního Středomoří. Mám docela blízko k TANDOORI MASALE, a tak mě nejčastěji najdeš v kuchyni turecké, afghánské, syrské, izraelské, jordánské, egyptské a samozřejmě indické. Oproti GARAM MASALE v sobě nemám žádný římský kmín, skořice mám poskrovnu, ale hlavně jsem krasně žlutý po kurkumě s trochou papriky. O mou jemnou pronikavou vůni se stará jedno z nejdražších koření na světě, kardamom, společně s králem všech vůní koriandrem. Lehkou štiplavost mi dodává čerrný a bílý pepř se špetkou chilli. Hodím se všude, nic mi nechybí, nic nepřebývá. Skvěle ti ochutím kofty, různé druhy karí, tandoori, tikka masalu, rýži, bulgur či kuskus a jiné tradiční orientální pokrmy. Pro ty, kteří nejsou kamarádi s římským kmínem v GARAM MASALE, jsem skvělou volbou.

KURKUMA

Můj původ je v Jižní Asii, zejména v Indii. Dále se se mnou potkáš na Srí Lance, v Thajsku, Číně, Vietnamu, Kambodži a hojně v Indonésii. Všude na světě mi ještě říkají "indický šafrán". Jsem asi tím nejzákladnějším kořením asijské kuchyně. Pro mou sytě žlutou barvu nechybím v žádném KARI. Asi nejvíce mě milují ve veganské kuchyni. Mám zemitou vůni a štiplavou, mírně nahořkou chuť, přitom neovlivňuji chuť surovin, do kterých mě přidáte. Použiješ mě do krémových polévek, pilafu, kebabu, kormy, dhalu, kuřecího satay či tikka masaly. Víte, co se beze mě ale neobejde? Ájurvédské ZLATÉ MLÉKO. Patřím také mezi jedno z nejzdravějších asijských koření. Pomůžu ti při zánětech, posílím ti srdce a imunitu. Jsem kořením, které je ideální hlavně pro KAPHU, ale dobrá jsem i pro ostatní typy. Beze mě by prostě ájurvédská kuchyně ani neexistovala.

MAROKO

Tak, jak je krásné, divoké, voňavé Maroko,jsem přesně takový i já. Spousta barev, vůní a chutí. Jsem sice hodně vzdálená od kolébky ájurvédy - Indie, ale rozhodně do této kuchyně patřím. Paprikové floky, koriandr, skořice, fenykl, pepř, chillies, nové koření, kardamom, zelený a červený pepř, zázvor, kurkuma, hřebíček, badyán, muškátový ořech, muškátový květ, ibiškový květ a ještě mnoho dalších druhů koření... to je snad celý výčet ájurvédského koření a najdeš ho jedině v MAROKU. Pokud miluješ orientální přílohy jako je rýže, kuskus, bulgur nebo pečenou zeleninu, jídla upravovaná v pánvi a tajinu, ryby, kuřecí či jehněčí maso, tak tam přesně patřím. Pálivosti ve mně moc nehledej, ucítíš jen lehké štípnutí vzadu v krku a rozhodně nepálím jako má tuniská kamarádka HARISSA. Hned od prvního okamžiku se do me zamiluješ.

SKOŘICE

Patřím mezi nejstarší koření vůbec a tisíce let mi říkali "voňavé zlato". Jsem jedním z nejsladších a nejvoňavejších koření vůbec. Já osobně jsem vyrostla v Indonésii a jsem z velmi mladých skořicovníků. Mám jemnou, nasládlou chuť a vůbec neštípu. Když ke mně přivoníš, vzpomeneš si na maminčinu krupičnou kaši a babiččin jablkový štrúdl. Zrovna já pocházím ze skořicovníku čínského a všichni si stále myslí, že jsem se narodil v Číně, že jsem samý kumarin a tak... Přitom jsem Čínu neviděl ani z letadla a o kumarinu ví snad jen strejda Google. Nejlépe ti dochutím sladké a cukrářské pokrmy a tradičně mě najdeš snad ve všech orientálních směsích. Jsem zahřívacím typem, takže se skvěle hodím pro VÁTU. Podporuji trávení, chuť k jídlu a pomůžu ti při nachlazení a kašli.

BULHARSKO

To jsem já, ČUBRICA. Zná mě celý Balkán. Jsem velmi voňavá směs lehce nahořklé chuti, zato krásné hnědé barvy. Jsem plný saturejky, pískavice (řecké seno), trošku sladkosti mi přidává ta nejčervenější paprika a vždy je ve mně troška kukuřice. Díky saturejce a pískavici se skvěle hodím do luštěnin, mletého masa, ryb a k pečené zelenině. V Bulharsku mě znají pod názvem "šarena sol" a ochucují mnou tam téměř každý pokrm tradiční kuchyně. Jsem asi to nejoriginálnější koření do šopského salátu. Hodně ti pomůžu při trávení, potlačuji nadýmání a snižuji cholesterol a krevní cukr.

CAYENSKÉ CHILLI

Pocházím z Jižní Ameriky a mám dvě jména. Buď mi říkají PEPŘ nabo CHILLI, ale pořad jsem to já, paprička CAYENNE. Jsem velice temperamentní, ohnivý, ale zaroveň příjemně lahodný a dokážu ti pekně rozproudit krev. Má výjimečnost spočívá v tom, že umím příjemně pálit, ne až tak na jazyku, ale vzadu na patře nebo v krku. Proto si můžeš celé jídlo skvěle vychutnat a můj temperament pocítíš až na samém konci. Kapsaicinu mám tak akorát, a proto mě používají snad všechny světové kuchyně. V Indii a Mexiku jsem jako doma. Jsem snad nejlepší přítel kurkumy, skvěle doplňuji její léčivé schopnosti. Výborně se hodím ke KAPHĚ. Pomáhám při podpoře trávení a redukci váhy. Beze mě se neobejde snad nikdo "kdo to ma rád pálivé."

LUŠTĚNINKY OD SILVINKY

Jsem zcela originální směs od Davídků, nikde jinde na světě se se mnou nepotkáte. Jsem plná sladké intenzivní chuti po fenyklu a anýzu a tak trochu připomínám vůni pendreku. Mou sladkost ovšem vyrovnává lehce nahořká saturejka s tymiánem a mou intenzivní vůni doplňuje trocha majoránky a bobkového listu. Jsem uplně skvělá na dochucení všech druhů luštěnin - čočka, hrách, fazole, bob, cizrna nebo sója... Ale stejně tak ti dochutím moderní přílohy jako kroupy, pohanka, jáhly, bulgur, kuskus či tarhoňa. Ty nejvoňavější druhy koření, které ve mně najdeš, ti posunou i běžné luštěninové jídlo na úplně jiný chuťový level.

INDIE 

Jsem autentická směs koření pro všechny, kteří milují indickou kuchyni. Jsem plná kurkumy, koriandru, římského kmínu a zázvoru. Ucítíš ve mně však i trochu skořice, kardamomu a muškátového květu. Pokud miluješ indickou kuchyni, luštěniny, pokrmy se špenátem, zeleninové a masové karí, dhal, ság, kofty, kormu, tikka nebo vindaloo masalu, tak přesně na mně si pochutnáš! Beze mě pry indická kuchyně ani neexistovala.

 

STATISTICKY DOKÁZÁNO

Od začátku COVIDU v roce 2020 jste si na našem e-shopu objednali téměř půl milionu šufánků našeho koření. A to nemluvím o nákupech v prodejnách, na trzích a ve školních jídelnách, kde se jedná o tisíce kg. Podle vás, marketingových průzkumů a agentur, čísel a poptávky ze školních jídelen a gastronomických provozů jsme prostě NEJVYHLEDÁVANĚJŠÍM A NEJPRODÁVANĚJŠÍM KOŘENÍM BEZ SOLI A GLUTAMANU V ČESKU A NA SLOVENSKU.

Jsme oficiálním partnerem slovenského projektu SKUTOČNE ZDRAVÁ ŠKOLA, s nímž velice úzce spolupracujeme. Také jsme zaregistrováni a připraveni na vstup do slovenského národního POTRAVINOVÉHO SEMAFORU. Naše koření od nás odebírá několik desítek školních jídelen,stovek restaurací a provozů, které vaří zcela výhradně s naším kořením. Jsme neustále pod přímou kontrolou SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce) a naše koření je pravidelně testováno!

 

CO ŘÍKÁJÍ TI, KTEŘÍ NAŠE KOŘENÍ UŽ ZNAJÍ A POUŽIVAJÍ

HEUREKA

Na Heurece najdete více než 1900 recenzí, kde máme dlouhodobě 98- 100% hodnocení. Sami se přesvědčte, jakou má zkušenost a jak vnímá Davídkovo koření skoro 200 tisíc našich zákazníků.

I na toto číslo jsme náležitě hrdí!

 

Chcete, aby vaše kuchyně byla chutná a zdravá stejně jako je zdravé a chutné naše koření? Vařte s Davídkovým kořením, protože na tomto koření prostě vzniká závislost a lidé ho prostě milují… :)

Pořiďte si náš EXKLUZIVNÍ DÁRKOVÝ SET s kořenkami naplněnými těmi nejlepšími 6 druhy originálních kořenících směsí a doplněno 4 druhy vybraného jednodruhového koření přímo pro ÁJURVÉDSKOU KUCHYNI.

K němu od nás NAVÍC dostáváte DÁRKOVÝ BALÍČEK "ÁJURVÉDSKÁ KUCHYNĚ 2" v hodnotě 600 Kč ZCELA ZDARMA - 10 druhů vybraného  jednodruhého koření, které doplní vaši kuchyni o to nejpoužívanější ajurvédské koření!

A to není všechno! Abyste věděli, jak přesně koření v receptu použít, máme pro vás náš vymazlený E-BOOK ÁJURVÉDSKÁ KUCHYNĚ s 30 osvědčenými recepty pro vás na inspiraci. Dali jsme si s ním hodně práce, ale stálo to za to. Na našem eshopu ho najdete k zakoupení za 400 Kč. Aby se vám lépe vařilo, máte ho od nás při koupi tohoto setu taky ZDARMA! Díky super receptům s naším kořením - od polévek přes dezerty, napoje až po hlavní jídla - se naučíte, jak jednotlivé koření a kořenící směsi používat, a jídla vám tak budou zaručeně chutnat.

Zatím dobré, že? :) Zůstává už jen POŠTOVNÉ. Řekli jsme si, že za prvních 1000 ks těchto exkluzivních dárkových setů platíme POŠTOVNÉ MY! Takže dalších 130 Kč zůstává doma.

Vařte s naším kořením a ájurvédská kuchyně vás bude bavit, bude pro vás zážitkem!

Podtrženo, sečteno...

EXKLUZIVNÍ DÁRKOVÝ KOŘENKOVÝ SET (1500 Kč) + DÁRKOVÝ BALÍČEK "Ajurvédská kuchyně 2" (600 Kč) ZDARMA + vymazlený E-BOOK "Ajurvédská kuchyně" (400 Kč) ZDARMA + poštovné (130 Kč) také ZDARMA.

Celkem 30 šufánků koření a 30 receptů na podporu vašeho zdraví díky principu starobylé ájurvédy. Šufánek koření u nás běžně stojí 60 Kč, v této akci vás vyjde na něco málo přes 32 Kč :) A možná ještě míň... Překvapení při objednávce.

S kořením je život chutnější, barevnější, voňavý a naplněný zdravím. Přesvědčte se.

Stačí už jen...

 

KOUPIT

 

Pro ty, kteří se ještě nerozhodli - máte možnost si vyzkoušet část receptů z našeho e-booku "Ájurvédská kuchyně", abyste nabyli jistotu.

Zadejte svoji e-mailovou adresu a my vám pro inspiraci pošleme mini e-book:

 

 

zpět
Díky cookies a práci s osobními údaji bude pro Vás prohlížení stránek ještě příjemnější!

Používáme je totiž k zajištění co možná nejlepší funkčnosti a k personalizaci obsahu našich webových stránek.

Kliknutím na tlačítko "Přijmout" souhlasíte s jejich využíváním a předáním údajů o chování na našem webu.
Více informací
cookie
cookie